İSTATİSTİKLER
TÜRKİYE GENELİ HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇI BİRLİKLERİ
2018-2019 YILLARI OCAK-TEMMUZ DÖNEMİ KAYIT RAKAMLARI
Miktar : KG Değer: DOLAR
2018(Ocak-Temmuz)2019 (Ocak-Temmuz) % Değişim
MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğer
KURU BAKLAGİLLER SEKTÖRÜ233.860.278183.404.1760,78234.692.698151.766.8850,650,4-17,3
NOHUT42.037.66047.042.4501,1274.184.82148.208.9560,6576,52,5
FASULYE13.614.41715.110.1221,112.470.5613.351.5051,36-81,9-77,8
MERCİMEKLER153.144.212106.768.7850,70141.436.05291.634.9050,65-7,6-14,2
DİĞER KURU BAKLAGİLLER25.063.98914.482.8190,5816.601.2648.571.5190,52-33,8-40,8
HUBUBAT SEKTÖRÜ76.421.39753.745.5030,7050.258.30934.686.9940,69-34,2-35,5
BUĞDAY VE MAHLUT13.912.0005.166.9690,3715.430.1205.586.5130,3610,98,1
ARPA2.050.000445.0000,2210.168.7302.685.5990,26396,0503,5
MISIR29.511.45822.971.8140,7814.061.72719.497.0241,39-52,4-15,1
PİRİNÇ30.852.96925.013.8880,8110.386.1416.716.6960,65-66,3-73,1
DİĞER HUBUBAT94.969147.8331,56211.591201.1620,95122,836,1
DEĞİRMENCİLİK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ2.337.289.277711.475.3190,302.204.320.268738.777.3890,34-5,73,8
BUĞDAY UNU1.962.514.662588.347.6530,301.813.968.105599.993.7040,33-7,62,0
İRMİK (BUĞDAYDAN)44.985.44517.648.0920,3956.488.44320.612.6680,3625,616,8
MALT7.85020.7362,641.430.003506.8910,3518116,62344,6
NİŞASTA, İNÜLİN88.256.11129.576.0690,34122.316.62041.954.2940,3438,641,9
DİĞER DEĞİRMENCİLİK ÜRÜNLERİ241.525.20975.882.7700,31210.117.09775.709.8330,36-13,0-0,2
YAĞLI TOHUM VE MEYVELER SEKTÖRÜ70.326.398181.879.9272,59117.681.943171.530.6241,4667,3-5,7
SOYA FASULYESİ1.381.474892.8140,656.320.9503.225.0340,51357,6261,2
AYÇİÇEĞİ TOHUMU25.821.85871.234.1242,7629.035.81066.683.0322,3012,4-6,4
DİĞER YAĞLI TOHUMLAR43.123.066109.752.9882,5582.325.183101.622.5591,2390,9-7,4
BİTKİSEL YAĞ SEKTÖRÜ380.505.875393.438.7121,03452.888.394414.534.8220,9219,05,4
SOYA YAĞI31.768.61924.267.0380,7678.770.77254.279.7350,69148,0123,7
PALM YAĞI1.910.9552.051.9381,074.013.9074.977.8231,24110,0142,6
HAM AYÇİÇEĞİ YAĞI2.719.3862.398.6370,887.414.6559.333.7741,26172,7289,1
RAFİNE AYÇİÇEĞİ YAĞI221.339.601230.830.6291,04239.291.889223.622.3680,938,1-3,1
MARGARİN76.800.93679.046.3221,0377.795.90270.274.2710,901,3-11,1
MISIR YAĞI28.761.73037.058.5791,2928.804.39932.224.9841,120,1-13,0
DİĞER BİTKİSEL YAĞLAR17.204.64817.785.5681,0316.796.87019.821.8651,18-2,411,4
2018 (Ocak-Temmuz)2019 (Ocak-Temmuz) % Değişim
MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğer
ŞEKER VE ŞEKER MAMULLERİ SEKTÖRÜ253.504.800330.124.8601,30308.528.215346.194.8521,1221,714,9
ŞEKER3.799.8371.865.3760,4929.996.24410.086.7840,34689,4440,7
KAKAOSUZ ŞEKER MAMÜLLERİ106.171.093250.843.2392,36116.562.280256.552.5122,209,82,3
DİĞER ŞEKER VE ŞEKER MAMÜLLERİ143.533.87177.416.2450,54161.969.69179.555.5560,4912,82,8
KAKAO VE KAKAO MÜSTAHZARLARI107.009.543302.024.8832,82122.060.319340.440.5862,7914,112,7
PASTACILIK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ1.101.752.228960.513.0270,871.188.702.6201.015.602.8550,857,95,7
MAKARNA692.931.872325.735.9520,47745.436.280350.514.7010,477,67,6
TATLI BİSKÜVİ VE GOFRETLER161.383.199349.274.8452,16174.196.740359.556.1702,067,92,9
BULGUR123.420.96149.484.1910,40127.993.17653.724.7470,423,78,6
DİĞER PASTACILIK ÜRÜNLERİ124.016.196236.018.0391,90141.076.424251.807.2371,7813,86,7
DİĞERLERİ556.589.260641.619.6511,15426.088.856573.149.1391,35-23,4-10,7
KAHVE VE BAHARAT10.033.52637.078.9603,709.107.25132.445.9223,56-9,2-12,5
YENİLEN ÇEŞİTLİ GIDA MÜSTAHZARLARI157.566.813490.295.4473,11155.316.913440.262.9162,83-1,4-10,2
GIDA SANAYİNİN KALINTI VE DÖKÜNTÜLERİ388.988.922114.245.2440,29261.664.692100.440.3000,38-32,7-12,1
TOPLAM5.117.259.0553.758.226.0580,735.105.221.6233.786.684.1460,74-0,20,8
Kaynak : Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları
TÜRKİYE GENELİ HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR
VE MAMULLERİ İHRACATI
(2017-2019 YILLARI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ)
ABD $
Ü L K E201720182019(%) DEĞİŞİM(%) PAY
IRAK1.057.885.445871.816.454717.354.414-17,7228.324.790.073,5
SURİYE223.538.353265.744.454243.441.922-8,477.484.468.903,3
YEMEN65.401.53480.911.220186.328.698130,359.306.055.638,3
AMERİKA157.722.045136.329.540175.411.82828,755.831.354.691,4
S. ARABİSTAN113.972.648128.859.309134.735.5184,642.884.602.577,5
ALMANYA97.908.974111.728.342113.518.7841,636.131.585.683,9
İRAN (İSLAM CUM.)61.968.87358.408.596102.481.01075,532.618.402.508,6
LİBYA74.009.59997.250.57299.742.8762,631.746.889.339,6
İSRAİL76.743.09286.518.97989.824.4613,828.589.984.135,9
ANGOLA69.282.28975.551.00485.125.99912,727.094.523.416,3
DİĞERLERİ1.652.849.3011.845.107.5891.838.718.637-0,3585.240.766.405,7
T O P L A M3.651.282.1543.758.226.0583.786.684.1460,81.205.253.423.374
Kaynak: Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları

 

 

 

 
Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya ANKARA
Tel: (312) 4472740
Faks: (312) 4469605
E-Posta: info@oaib.org.tr