İSTATİSTİKLER
TÜRKİYE GENELİ HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇI BİRLİKLERİ
2018-2019 YILLARI OCAK-ARALIK DÖNEMİ KAYIT RAKAMLARI
Miktar : KG Değer: DOLAR
2018 (Ocak-Aralık)2019 (Ocak-Aralık)% Değişim
MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğer
KURU BAKLAGİLLER SEKTÖRÜ489.801.238344.990.0050,70413.197.599259.350.4900,63-15,6-24,8
NOHUT117.084.133102.485.1000,88128.770.81676.194.6590,5910,0-25,7
FASULYE18.217.99620.473.8061,125.482.6827.081.8511,29-69,9-65,4
MERCİMEKLER299.039.735195.341.7520,65252.596.481162.827.0100,64-15,5-16,6
DİĞER KURU BAKLAGİLLER55.459.37426.689.3470,4826.347.62013.246.9700,50-52,5-50,4
HUBUBAT SEKTÖRÜ191.194.616100.342.6730,52120.419.68974.633.8250,62-37,0-25,6
BUĞDAY VE MAHLUT66.485.26023.735.8540,3663.238.14026.741.3580,42-4,912,7
ARPA20.666.2703.929.9000,1910.458.5302.788.2930,27-49,4-29,0
MISIR59.764.45540.187.2130,6725.763.93731.803.9041,23-56,9-20,9
PİRİNÇ43.416.27332.036.2250,7420.538.45212.993.7490,63-52,7-59,4
DİĞER HUBUBAT862.358453.4810,53420.630306.5210,73-51,2-32,4
DEĞİRMENCİLİK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ4.028.671.8481.227.368.6120,303.924.166.4841.280.479.0180,33-2,64,3
BUĞDAY UNU3.336.836.2761.014.521.1420,303.268.118.9501.052.554.0800,32-2,13,7
İRMİK (BUĞDAYDAN)80.778.57730.094.4060,3782.346.84130.814.3330,371,92,4
NİŞASTA, İNÜLİN166.073.08854.963.8020,33213.876.37273.931.0960,3528,834,5
DİĞER DEĞİRMENCİLİK ÜRÜNLERİ444.983.907127.789.2620,29359.824.321123.179.5090,34-19,1-3,6
YAĞLI TOHUM VE MEYVELER SEKTÖRÜ444.958.117312.185.6900,70224.324.818360.968.4871,61-49,615,6
SOYA FASULYESİ21.217.49412.080.7120,5713.116.4806.154.3860,47-38,2-49,1
AYÇİÇEĞİ TOHUMU47.505.517114.558.5492,4154.195.551129.376.3762,3914,112,9
DİĞER YAĞLI TOHUMLAR96.713.423185.546.4291,92157.012.787225.437.7251,4462,321,5
BİTKİSEL YAĞ SEKTÖRÜ710.233.835705.991.9770,99781.635.995715.606.5630,9210,11,4
SOYA YAĞI84.957.70059.566.5630,70116.597.34179.095.5790,6837,232,8
PALM YAĞI3.396.1153.625.6891,075.272.5336.488.0581,2355,378,9
HAM AYÇİÇEĞİ YAĞI5.042.0644.584.3610,9113.002.50414.579.9201,12157,9218,0
RAFİNE AYÇİÇEĞİ YAĞI403.231.748410.647.2591,02447.336.011417.616.5230,9310,91,7
MARGARİN133.733.938136.136.3411,02123.783.784111.640.5930,90-7,4-18,0
MISIR YAĞI43.326.23554.364.2341,2549.295.82954.334.3491,1013,8-0,1
DİĞER BİTKİSEL YAĞLAR36.546.03537.067.5301,0126.347.99331.851.5411,21-27,9-14,1
2018 (Ocak-Aralık)2019 (Ocak-Aralık) % Değişim
MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğerBirim Fiyat ($/kg)MiktarDeğer
ŞEKER VE ŞEKER MAMULLERİ SEKTÖRÜ508.486.068603.119.1251,19530.864.344618.113.5351,164,42,5
ŞEKER68.166.27824.289.3020,3630.505.51510.441.7650,34-55,2-57,0
KAKAOSUZ ŞEKER MAMÜLLERİ193.743.640449.379.0742,32214.745.036469.286.7852,1910,84,4
DİĞER ŞEKER VE ŞEKER MAMÜLLERİ246.576.150129.450.7490,52285.613.793138.384.9850,4815,86,9
KAKAO VE KAKAO MÜSTAHZARLARI211.331.984601.648.2042,85231.136.088650.599.9532,819,48,1
PASTACILIK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ2.009.676.7061.744.250.3130,872.147.500.8631.880.874.2600,886,97,8
MAKARNA1.208.887.180552.830.3070,461.299.908.561609.035.3040,477,510,2
TATLI BİSKÜVİ VE GOFRETLER300.338.652653.613.0082,18325.551.448681.843.5282,098,44,3
BULGUR262.210.706102.178.5810,39262.102.973117.257.6520,450,014,8
DİĞER PASTACILIK ÜRÜNLERİ238.240.168435.628.4171,83259.937.881472.737.7761,829,18,5
DİĞERLERİ948.075.2371.035.809.7141,09674.025.920951.104.4691,41-28,9-8,2
KAHVE VE BAHARAT19.703.58368.081.6903,4615.603.05957.663.0073,70-20,8-15,3
YENİLEN ÇEŞİTLİ GIDA MÜSTAHZARLARI256.339.926773.960.1103,02257.202.824723.936.2622,810,3-6,5
GIDA SANAYİNİN KALINTI VE DÖKÜNTÜLERİ672.031.728193.767.9140,29401.220.037169.505.2000,42-40,3-12,5
TOPLAM9.542.429.6496.675.706.3130,709.047.271.8006.791.730.6000,75-5,21,7
TÜRKİYE GENELİ HUBUBAT, BAKLİYAT, YAĞLI TOHUMLAR
VE MAMULLERİ İHRACATI
(2017-2019 YILLARI OCAK-ARALIK DÖNEMİ)
ABD $
Ü L K E201720182019(%) DEĞİŞİM(%) PAY
IRAK1.724.232.6331.554.598.3061.318.607.617-15,2129.533.810.028,2
SURİYE419.750.879465.850.573373.551.419-19,836.695.934.296,4
ABD275.733.579246.036.950306.536.40124,630.112.694.199,3
YEMEN98.082.422159.935.514304.097.89590,129.873.146.846,7
S. ARABİSTAN205.566.637227.294.542231.492.4411,822.740.728.576,1
ALMANYA182.546.792191.441.599201.579.0665,319.802.179.327,5
İSRAİL135.498.205153.025.793158.894.0883,815.609.007.795,9
LİBYA98.083.931156.341.562158.096.4871,115.530.655.261,6
İRAN111.251.200104.992.481138.219.72631,613.578.055.699,6
ANGOLA123.545.901146.953.790134.955.326-8,213.257.376.481,8
SOMALI85.303.54783.308.108126.234.75651,512.400.708.710,5
CIBUTI58.000.07775.366.468118.430.70057,111.634.074.918,4
BAE92.748.70892.658.163105.835.13614,210.396.745.901,4
İNGİLTERE87.378.16397.817.678103.513.6215,810.168.691.194,3
VENEZUELLA24.502.62659.794.945103.009.84572,310.119.202.645,0
HOLLANDA95.067.02289.833.95197.592.5788,69.587.035.830,7
RUSYA49.025.71379.868.08694.768.05618,79.309.568.035,7
BENİN72.672.92090.481.11389.109.361-1,58.753.684.491,9
AZERBAYCAN72.906.34076.997.30083.953.6869,08.247.215.237,3
HINDISTAN22.014.94973.624.94683.898.27614,08.241.772.003,8
DİĞERLERİ2.336.684.6432.449.484.4452.459.354.1220,4241.595.381.011,8
T O P L A M6.370.596.8886.675.706.3126.791.730.6041,7667.187.668.494
Kaynak: Tüm İhracatçı Birlikleri Kayıtları

 

 

 

 
Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya ANKARA
Tel: (312) 4472740
Faks: (312) 4469605
E-Posta: info@oaib.org.tr