SON EKLENENLER
 
Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 2011 Yılı Genel Kurulu 20 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirildi

BAŞKANIN MESAJI

Dünya genelinde devam eden ekonomik kriz, özellikle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde derinleşmesine rağmen Türkiye ekonomisi, 2010 yılında yakaladığı iyileşme ve ilerleme trendini devam ettirmiştir.

Ekonomik anlamda hangi kalkınma stratejisi benimsenirse benimsensin uluslararası ticaretin katkıları olmadan kalkınmanın mümkün olamayacağı bir gerçektir. Ülkemizde, 2000 yılını 27,8 milyar $ seviyesinde kapatan ihracat hacmi, 2000 yılına göre 2011 yılında yaklaşık 5 kat artarak 134,6 milyar $ seviyesine yükselmiştir Son yıllarda toplam ihracat hacminin düzenli sayılabilecek bir artış seyri izlemesi ve ihracatımız içerisinden aldığı pay itibarıyla üretimin düşük teknoloji yoğun sektörlerden orta-yüksek teknoloji yoğun sektörlere doğru kayan bir eğilim göstermesi ülkemiz ihracatındaki olumlu gelişmelerdir.

Dünya genelinde gıda açısından kendine yeterli kaynaklara sahip ender ülkelerden olan Türkiye tarımsal ürünlerin ana üreticisidir. Ülkemizin sahip olduğu ekolojik zenginlik, değişik çeşitlilikte bitkisel ve hayvansal üretimin yapılması ve tarıma dayalı sanayinin günden güne gelişimi ülkemiz için tarımı daha da önemli bir konuma taşımaktadır. 

Dünya nüfus artışı, nüfusun beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için tüketilen dört temel besin grubundan biri olan tahılların önemi inkâr edilemez bir gerçek haline getirmektedir.

Günümüzde ihracatın en önemli belirleyenleri olan mevcut pazarların korunması ve yeni pazar bulmak hususunda yaşanan zorlukların giderilmesi perspektifi kapsamında Orta Anadolu Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu tarafından Uzak Doğu ülkeleri hedef pazarlar olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, Filipinler’in Manila kentinde 03–06  Ağustos 2011 tarihleri arasında düzenlenen “Wofex 2011” Fuarı’na ikinci kez Milli Katılım Organizasyonu ile katılınmış olup, ülkemiz tanıtımı için çok başarılı çalışmalar yapılmıştır.

Türkiye’nin hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün önemli pazarları durumunda olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ise yaşanan “Arap Baharı”nın sürecinin ve Türkiye’nin süreçteki etkisinin sonucu olarak söz konusu coğrafyaya yönelik sektör ihracatı ciddi artışı yaşamıştır. Ayrıca, 2011 yılı sonunda sektör ihracatında üç kattan fazla bir artış yaşanan ve siyasi iktidar değişikliğine sahne olan Libya’ya ihracat yapan firmaların karşılaştıkları sorunların giderilmesi ve söz konusu ülkeye yapılan ticaretin sağlıklı ve sorunsuz yürütülebilmesini teminen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin konuya ilişkin hassasiyetleri de gözetilerek Birliğimiz koordinasyonunda 03-05 Ekim 2011 tarihleri arasında ön heyet düzenlenmiştir.  

Gerek ihracatçı firmaların bilgilendirilmesini teminen gerçekleştirilen eğitim seminerleri gerekse sektörümüzün sorunlarının çözümü amacıyla üst düzey yetkililer ile gerçekleştirilen görüşme ve temaslar 2012 yılında da devam edecek olup, sektörümüz ihracatının artış göstermesi ve Türkiye’nin dış ticaretindeki yükseliş trendinin daha da ileriye taşınması dileğiyle saygılar sunarım.

Turgay ÜNLÜ

Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar

ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

Yönetim Kurulu Başkan

 

 

 
Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya ANKARA
Tel: (312) 4472740
Faks: (312) 4469605
E-Posta: info@oaib.org.tr