SON EKLENENLER
 
Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Nijer'e “Yardım Elini” Uzattı

06-11 Ocak 2013 tarihleri arasında Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başkanlığında düzenlenen Afrika seyahati sırasında gündeme gelen gıda yardımı için iyilik gemisi, Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN’ın himayelerinde 11 Mayıs 2013 tarihinde yola çıktı.

Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın himayelerinde Batı Afrika’ya yönelik olarak başlatılan “yardım kampanyası” çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesindeki Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu ve Türk Kızılayı organizatörlüğünde, Batı Afrika İnsani Yardım Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen “İyilik Gemisi Batı Afrika Yolunda”  isimli gemi uğurlama töreni Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın katılımında 11 Mayıs 2013 Cumartesi günü Mersin Limanı’nda gerçekleştirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezisinde gündeme gelen Batı Afrika’ya yardım hayata geçti. 06-11 Ocak 2013 tarihleri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımları ile Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonu ile Gabon, Senegal ve Nijer'e düzenlenen ticaret heyeti sonrasında Nijer, Moritanya, Senegal’e yardım yapılması gündeme gelmişti. Heyetin temasları sonrası Türkiye’de Batı Afrika’ya yapılması planlanan yardım detaylandırıldı.

Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu söz konusu yardım organizasyonunda yer alarak buğday unu yardımını organize etti. Toplam 25 buğday unu ihracatçısı firma ve 13 nakdi yardım yapan firmadan yaklaşık 3.000 ton buğday unu temin edilerek Türk Kızılay’ına teslim edildi. 

Bu çerçevede Türk Kızılayı’nın Batı Afrika İnsani Yardım organizasyonu içerisindeki 3 ülkeden biri olan Nijer’e yapılan buğday unu yardımını Orta Anadolu ihracatçı Birlikler bünyesindeki Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu organize etmiş oldu.

11 Mayıs 2013 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın katılımıyla gerçekleşen gemi uğurlama töreniyle yardım gemisi Batı Afrika’ya doğru yola çıktı. Törene Ekonomi Bakanlığı’nın temsilcilerinin yanı sıra Mersin Valisi Sayın Hasan Basri GÜZELOĞLU, Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Sayın Nihat ADIGÜZEL, Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Sayın Turgay ÜNLÜ, TİKA, Mersin’de bulunan resmi kurum ve kuruluş temsilcileri, yardım kampanyasına katılan firmalar ve basın mensupları iştirak etti. Törende yardımda bulunan firmalara ve Türk Kızılayı ile TİKA’ya birer plaket takdim edildi.

 

 

 
Orta Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği
Adres: Ceyhun Atuf Kansu Cad. No: 120 Balgat Çankaya ANKARA
Tel: (312) 4472740
Faks: (312) 4469605
E-Posta: info@oaib.org.tr